Smile 5k

July 4, 2017

Preliminary (unofficial) results, posted July 4, 2017, 12:52 PM

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age  Division/Place  Sex/Place
    1     18:40.4    6:01.4  103  Dave Smith, Gaylord              33     - / M 30-34     1 / M
    2     18:50.9    6:04.8   94  Brendan Delaney, Gaykord         17     1 / M 15-19     2 / M
    3     23:38.5    7:37.6   56  Thomas Stimpfel, Deford          50     1 / M 50-54     3 / M
    4     23:42.2    7:38.8   59  Vance Gawel, Gaylord             39     1 / M 35-39     4 / M
    5     24:50.5    8:00.8   72  eric woodcock, Detroit           32     1 / M 30-34     5 / M
    6     25:13.0    8:08.1   46  Anna Ash, Johannesburg           33     1 / F 30-34     1 / F
    7     25:43.2    8:17.8   51  Nathan Riddering, Novi           13     1 / M 10-14     6 / M
    8     26:11.2    8:26.8   60  Kennedy Johnson, Johannesburg    13     1 / F 10-14     2 / F
    9     26:17.7    8:28.9   44  James Smith, Gaylord             12     2 / M 10-14     7 / M
   10     26:32.4    8:33.7   34  Lynn Fabbo, Gaylord              44     1 / F 40-44     3 / F
   11     26:49.4    8:39.1   58  Michelle Cockey, Niles           34     2 / F 30-34     4 / F
   12     27:13.8    8:47.0   82  Jon Williamson, Frederic         55     1 / M 55-59     8 / M
   13     27:26.9    8:51.2   52  Emma Riddering, Novi             16     1 / F 15-19     5 / F
   14     27:46.0    8:57.4   71  Lauren Scheich, Detroit          31     3 / F 30-34     6 / F
   15     27:55.5    9:00.5   49  Brian Riddering, Novi            46     1 / M 45-49     9 / M
   16     28:19.5    9:08.2   16  Laina Thomson, Johannesburg      14     2 / F 10-14     7 / F
   17     29:04.2    9:22.7   11  Jennifer Campbell, Howell        26     1 / F 25-29     8 / F
   18     29:37.7    9:33.5   45  Rylie Smith, Gaylord             12     3 / M 10-14    10 / M
   19     29:48.0    9:36.8    6  Eric Riddering, Howell           38     2 / M 35-39    11 / M
   20     32:07.9   10:21.9   54  Valeria Zimmerman, Ortonville    51     1 / F 50-54     9 / F
   21     32:41.2   10:32.6   90  John Cox, Traverse City          53     2 / M 50-54    12 / M
   22     32:46.5   10:34.4    3  Emma Paul, Grand Rapids          12     3 / F 10-14    10 / F
   23     32:57.4   10:37.9   57  Bob Jones, Mio                   63     1 / M 60-64    13 / M
   24     33:07.4   10:41.1    8  Grace Riddering, Howell          12     4 / F 10-14    11 / F
   25     33:11.1   10:42.3   53  Elizabeth Riddering, Novi        14     5 / F 10-14    12 / F
   26     33:34.2   10:49.7    1  Stacy Paul, Grand Rapids         40     2 / F 40-44    13 / F
   27     33:52.9   10:55.8   47  Paige Radebach, Webberville       8     1 / F Under 10  14 / F
   28     33:54.0   10:56.1   48  Jamie Radebach, Webberville      33     4 / F 30-34    15 / F
   29     34:06.8   11:00.3   87  Todd Sharrard, Gaylord           55     2 / M 55-59    14 / M
   30     34:31.8   11:08.3  101  Keith Pfeifle, Williamston       36     3 / M 35-39    15 / M
   31     34:38.3   11:10.4   17  John Miller, Johannesburg        12     4 / M 10-14    16 / M
   32     35:28.4   11:26.6   12  Cheryl Laban, Comins             50     2 / F 50-54    16 / F
   33     35:39.1   11:30.0   38  Lisa Arthur, Brightonrighton     56     1 / F 55-59    17 / F
   34     36:33.8   11:47.7   62  Elizabeth Phillips, Cypress      33     5 / F 30-34    18 / F
   35     36:50.8   11:53.2   88  Terry Gawel, Dansville           67     1 / M 65-69    17 / M
   36     37:47.5   12:11.4   33  Trevor Noa, Gaylord              11     5 / M 10-14    18 / M
   37     37:57.8   12:14.8  100  Julie Pfeifle, Williamston       36     1 / F 35-39    19 / F
   38     38:12.8   12:19.6   78  Gary Gawel, Hillman              70     1 / M 70+      19 / M
   39     39:43.2   12:48.8   89  Dawn Gawel, Dansville            56     2 / F 55-59    20 / F
   40     44:02.1   14:12.3   65  Danika Gunderson, Gaylord        10     6 / F 10-14    21 / F
   41     47:26.4   15:18.2    9  Kassie Pedigo, Howell            28     2 / F 25-29    22 / F
   42     47:27.3   15:18.5   10  Michael Pedigo, Howell           30     2 / M 30-34    20 / M
   43     49:20.2   15:54.9    2  Howard Paul, Grand Rapids        40     1 / M 40-44    21 / M
   44     49:20.2   15:54.9  102  Kathie Smith, Johannesburg       48     1 / F 45-49    23 / F
   45     49:20.2   15:54.9   97  Becky Cook, Gaylorf              57     3 / F 55-59    24 / F
   46     49:42.6   16:02.1   80  Ava Hayes, Hillman               12     7 / F 10-14    25 / F
   47     50:20.6   16:14.4    5   Olivia   Line, Petal            64     1 / F 60-64    26 / F
   48     50:24.1   16:15.5   14  Madison May, Lewiston            17     2 / F 15-19    27 / F
   49     50:29.6   16:17.3    4  Anna Paul, Grand Rapids           9     2 / F Under 10  28 / F
   50     50:29.6   16:17.3   77  Ally Kaiser, Grand Rapids        12     8 / F 10-14    29 / F
   51     52:13.6   16:50.8   29  Sharon Roberts, Gaylord          68     1 / F 65-69    30 / F
   52     52:50.4   17:02.7   63  Ashley Troumbly, Gaylord         33     6 / F 30-34    31 / F
   53     52:50.4   17:02.7   64  Michael Troumbly, Gaylord        40     2 / M 40-44    22 / M
   54     53:06.6   17:07.9   50  Anne Riddering, Novi             45     2 / F 45-49    32 / F
   55     53:06.6   17:07.9    7  Michele Riddering, Howell        45     3 / F 45-49    33 / F
   56     53:41.9   17:19.3   13  Hope May, Lewiston               43     3 / F 40-44    34 / F
   57     54:36.7   17:37.0   61  Susan Denholm, Kalkaska          64     2 / F 60-64    35 / F
   58     54:36.7   17:37.0  160  Craig Denholm, Kalkaska          62     2 / M 60-64    23 / M
   59     54:41.4   17:38.5   30  Alicia Williams, Johannesburg    34     7 / F 30-34    36 / F
   60     55:18.6   17:50.5   18  Maygon Malinowski, Jackson       40     4 / F 40-44    37 / F
   61     55:19.8   17:50.9   19  Lorelai Malinowski, Jackson      10     9 / F 10-14    38 / F
   62     56:07.8   18:06.4   15  Kris Bullock, Bellaire           55     4 / F 55-59    39 / F
   63     56:14.5   18:08.6   79  Bonnie Gawel, Hillman            64     3 / F 60-64    40 / F
   64     56:17.9   18:09.6   75  Gena Kaiser, Grand Rapids        42     5 / F 40-44    41 / F
   65     56:19.5   18:10.2   76  Andrew Kaiser, Grand Rapids      42     3 / M 40-44    24 / M
   66     56:22.7   18:11.2   67  Amy Harjala, Johannesburg        38     2 / F 35-39    42 / F
   67     56:25.5   18:12.1   68  Kurt Harjala, Johannesburg       40     4 / M 40-44    25 / M
   68     56:26.6   18:12.4   69  Abraham Harjala, Johannesburg     5     1 / M Under 10  26 / M
   69     56:36.2   18:15.5   55  Mary Ann Krygier, Rochester      78     1 / F 70+      43 / F
   70     57:37.6   18:35.3   27  Darlene Hendrickson, Gaylord     64     4 / F 60-64    44 / F
   71     57:37.6   18:35.3   74  donna maddin, West Bloomfield    72     2 / F 70+      45 / F
   72     57:37.6   18:35.3   28  John Hendrickson, Gaylord        66     2 / M 65-69    27 / M
   73     57:37.6   18:35.3   73  michael maddin, West Bloomfield  77     2 / M 70+      28 / M
   74     58:52.3   18:59.5   96  Christine Holewinski, Gaylord    58     5 / F 55-59    46 / F
   75     58:53.4   18:59.8   70  Jerry Harjala, Johannesburg      75     3 / M 70+      29 / M
   76     58:58.8   19:01.5   91  Craig Harjala, Findlay           44     6 / F 40-44    30 / M
   77     59:04.5   19:03.4   95  William Holewinski, Gaylord      69     3 / M 65-69    31 / M
   78     59:04.5   19:03.4   99  William Smith, Gaylord           57     3 / M 55-59    32 / M
   79     59:15.9   19:07.1   98  Noreen Burzynski, Gaylord        55     6 / F 55-59    47 / F
   80     59:37.1   19:13.9   21  Norah Hatch, Lake Ann             5     3 / F 50-54    48 / F
   81     59:47.8   19:17.3   23  Aurora Campbell, Johannesburg     6     3 / F Under 10  49 / F
   82     59:48.9   19:17.7   24  Adison Campbell, Johannesburg     5     4 / F Under 10  50 / F
   83     59:51.3   19:18.5   25  Aspyn Campbell, Johannesburg      5     5 / F Under 10  51 / F
   84     59:57.9   19:20.6   26  Aiken Campbell, Johannesburg      3     2 / M Under 10  33 / M
   85   1:00:03.5   19:22.4   22  Renee Campbell, Johannesburg     52     4 / F 50-54    52 / F
   86   1:00:25.3   19:29.4   20  Rebecca Hatch, Lake Ann          39     3 / F 35-39    53 / F
   87   1:02:22.2   20:07.2   31  Donald Sklarczyk, Johannesburg   67     4 / M 65-69    34 / M
   88   1:02:22.2   20:07.2   32  NANCY Sklarczyk, Johannesburg    65     5 / F 60-64    54 / F
   89   1:04:27.7   20:47.6   83  Ben Sklarczyk, Johannesburg      36     4 / M 35-39    35 / M
   90   1:04:33.0   20:49.4   84  Alison Sklarczyk, Johannesburg   33     8 / F 30-34    55 / F
   91   1:04:35.6   20:50.2   85  Morgan Sklarczyk, Johannesburg    4     6 / F Under 10  56 / F
   92   1:04:38.1   20:51.0   86  Dane Sklarczyk, Johannesburg      2     3 / M Under 10  36 / M
   93   1:08:18.5   22:02.1   42  Karin Beyer, Gaylord             51     5 / F 50-54    57 / F
   94   1:08:20.1   22:02.6   43  Dee Kuehlenthal, Gaylord         76     3 / F 70+      58 / F

Male

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     18:40.4    6:01.4  103  Dave Smith, Gaylord              33          1
    2     18:50.9    6:04.8   94  Brendan Delaney, Gaykord         17          2
    3     23:38.5    7:37.6   56  Thomas Stimpfel, Deford          50          3
    4     23:42.2    7:38.8   59  Vance Gawel, Gaylord             39          4
    5     24:50.5    8:00.8   72  eric woodcock, Detroit           32          5
    6     25:43.2    8:17.8   51  Nathan Riddering, Novi           13          7
    7     26:17.7    8:28.9   44  James Smith, Gaylord             12          9
    8     27:13.8    8:47.0   82  Jon Williamson, Frederic         55         12
    9     27:55.5    9:00.5   49  Brian Riddering, Novi            46         15
   10     29:37.7    9:33.5   45  Rylie Smith, Gaylord             12         18
   11     29:48.0    9:36.8    6  Eric Riddering, Howell           38         19
   12     32:41.2   10:32.6   90  John Cox, Traverse City          53         21
   13     32:57.4   10:37.9   57  Bob Jones, Mio                   63         23
   14     34:06.8   11:00.3   87  Todd Sharrard, Gaylord           55         29
   15     34:31.8   11:08.3  101  Keith Pfeifle, Williamston       36         30
   16     34:38.3   11:10.4   17  John Miller, Johannesburg        12         31
   17     36:50.8   11:53.2   88  Terry Gawel, Dansville           67         35
   18     37:47.5   12:11.4   33  Trevor Noa, Gaylord              11         36
   19     38:12.8   12:19.6   78  Gary Gawel, Hillman              70         38
   20     47:27.3   15:18.5   10  Michael Pedigo, Howell           30         42
   21     49:20.2   15:54.9    2  Howard Paul, Grand Rapids        40         43
   22     52:50.4   17:02.7   64  Michael Troumbly, Gaylord        40         53
   23     54:36.7   17:37.0  160  Craig Denholm, Kalkaska          62         58
   24     56:19.5   18:10.2   76  Andrew Kaiser, Grand Rapids      42         65
   25     56:25.5   18:12.1   68  Kurt Harjala, Johannesburg       40         67
   26     56:26.6   18:12.4   69  Abraham Harjala, Johannesburg     5         68
   27     57:37.6   18:35.3   28  John Hendrickson, Gaylord        66         72
   28     57:37.6   18:35.3   73  michael maddin, West Bloomfield  77         73
   29     58:53.4   18:59.8   70  Jerry Harjala, Johannesburg      75         75
   30     58:58.8   19:01.5   91  Craig Harjala, Findlay           44         76
   31     59:04.5   19:03.4   95  William Holewinski, Gaylord      69         77
   32     59:04.5   19:03.4   99  William Smith, Gaylord           57         78
   33     59:57.9   19:20.6   26  Aiken Campbell, Johannesburg      3         84
   34   1:02:22.2   20:07.2   31  Donald Sklarczyk, Johannesburg   67         87
   35   1:04:27.7   20:47.6   83  Ben Sklarczyk, Johannesburg      36         89
   36   1:04:38.1   20:51.0   86  Dane Sklarczyk, Johannesburg      2         92

Female

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     25:13.0    8:08.1   46  Anna Ash, Johannesburg           33          6
    2     26:11.2    8:26.8   60  Kennedy Johnson, Johannesburg    13          8
    3     26:32.4    8:33.7   34  Lynn Fabbo, Gaylord              44         10
    4     26:49.4    8:39.1   58  Michelle Cockey, Niles           34         11
    5     27:26.9    8:51.2   52  Emma Riddering, Novi             16         13
    6     27:46.0    8:57.4   71  Lauren Scheich, Detroit          31         14
    7     28:19.5    9:08.2   16  Laina Thomson, Johannesburg      14         16
    8     29:04.2    9:22.7   11  Jennifer Campbell, Howell        26         17
    9     32:07.9   10:21.9   54  Valeria Zimmerman, Ortonville    51         20
   10     32:46.5   10:34.4    3  Emma Paul, Grand Rapids          12         22
   11     33:07.4   10:41.1    8  Grace Riddering, Howell          12         24
   12     33:11.1   10:42.3   53  Elizabeth Riddering, Novi        14         25
   13     33:34.2   10:49.7    1  Stacy Paul, Grand Rapids         40         26
   14     33:52.9   10:55.8   47  Paige Radebach, Webberville       8         27
   15     33:54.0   10:56.1   48  Jamie Radebach, Webberville      33         28
   16     35:28.4   11:26.6   12  Cheryl Laban, Comins             50         32
   17     35:39.1   11:30.0   38  Lisa Arthur, Brightonrighton     56         33
   18     36:33.8   11:47.7   62  Elizabeth Phillips, Cypress      33         34
   19     37:57.8   12:14.8  100  Julie Pfeifle, Williamston       36         37
   20     39:43.2   12:48.8   89  Dawn Gawel, Dansville            56         39
   21     44:02.1   14:12.3   65  Danika Gunderson, Gaylord        10         40
   22     47:26.4   15:18.2    9  Kassie Pedigo, Howell            28         41
   23     49:20.2   15:54.9  102  Kathie Smith, Johannesburg       48         44
   24     49:20.2   15:54.9   97  Becky Cook, Gaylorf              57         45
   25     49:42.6   16:02.1   80  Ava Hayes, Hillman               12         46
   26     50:20.6   16:14.4    5   Olivia   Line, Petal            64         47
   27     50:24.1   16:15.5   14  Madison May, Lewiston            17         48
   28     50:29.6   16:17.3    4  Anna Paul, Grand Rapids           9         49
   29     50:29.6   16:17.3   77  Ally Kaiser, Grand Rapids        12         50
   30     52:13.6   16:50.8   29  Sharon Roberts, Gaylord          68         51
   31     52:50.4   17:02.7   63  Ashley Troumbly, Gaylord         33         52
   32     53:06.6   17:07.9   50  Anne Riddering, Novi             45         54
   33     53:06.6   17:07.9    7  Michele Riddering, Howell        45         55
   34     53:41.9   17:19.3   13  Hope May, Lewiston               43         56
   35     54:36.7   17:37.0   61  Susan Denholm, Kalkaska          64         57
   36     54:41.4   17:38.5   30  Alicia Williams, Johannesburg    34         59
   37     55:18.6   17:50.5   18  Maygon Malinowski, Jackson       40         60
   38     55:19.8   17:50.9   19  Lorelai Malinowski, Jackson      10         61
   39     56:07.8   18:06.4   15  Kris Bullock, Bellaire           55         62
   40     56:14.5   18:08.6   79  Bonnie Gawel, Hillman            64         63
   41     56:17.9   18:09.6   75  Gena Kaiser, Grand Rapids        42         64
   42     56:22.7   18:11.2   67  Amy Harjala, Johannesburg        38         66
   43     56:36.2   18:15.5   55  Mary Ann Krygier, Rochester      78         69
   44     57:37.6   18:35.3   27  Darlene Hendrickson, Gaylord     64         70
   45     57:37.6   18:35.3   74  donna maddin, West Bloomfield    72         71
   46     58:52.3   18:59.5   96  Christine Holewinski, Gaylord    58         74
   47     59:15.9   19:07.1   98  Noreen Burzynski, Gaylord        55         79
   48     59:37.1   19:13.9   21  Norah Hatch, Lake Ann             5         80
   49     59:47.8   19:17.3   23  Aurora Campbell, Johannesburg     6         81
   50     59:48.9   19:17.7   24  Adison Campbell, Johannesburg     5         82
   51     59:51.3   19:18.5   25  Aspyn Campbell, Johannesburg      5         83
   52   1:00:03.5   19:22.4   22  Renee Campbell, Johannesburg     52         85
   53   1:00:25.3   19:29.4   20  Rebecca Hatch, Lake Ann          39         86
   54   1:02:22.2   20:07.2   32  NANCY Sklarczyk, Johannesburg    65         88
   55   1:04:33.0   20:49.4   84  Alison Sklarczyk, Johannesburg   33         90
   56   1:04:35.6   20:50.2   85  Morgan Sklarczyk, Johannesburg    4         91
   57   1:08:18.5   22:02.1   42  Karin Beyer, Gaylord             51         93
   58   1:08:20.1   22:02.6   43  Dee Kuehlenthal, Gaylord         76         94

M 10-14

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     25:43.2    8:17.8   51  Nathan Riddering, Novi           13          7
    2     26:17.7    8:28.9   44  James Smith, Gaylord             12          9
    3     29:37.7    9:33.5   45  Rylie Smith, Gaylord             12         18
    4     34:38.3   11:10.4   17  John Miller, Johannesburg        12         31
    5     37:47.5   12:11.4   33  Trevor Noa, Gaylord              11         36

F 10-14

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     26:11.2    8:26.8   60  Kennedy Johnson, Johannesburg    13          8
    2     28:19.5    9:08.2   16  Laina Thomson, Johannesburg      14         16
    3     32:46.5   10:34.4    3  Emma Paul, Grand Rapids          12         22
    4     33:07.4   10:41.1    8  Grace Riddering, Howell          12         24
    5     33:11.1   10:42.3   53  Elizabeth Riddering, Novi        14         25
    6     44:02.1   14:12.3   65  Danika Gunderson, Gaylord        10         40
    7     49:42.6   16:02.1   80  Ava Hayes, Hillman               12         46
    8     50:29.6   16:17.3   77  Ally Kaiser, Grand Rapids        12         50
    9     55:19.8   17:50.9   19  Lorelai Malinowski, Jackson      10         61

M 15-19

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     18:50.9    6:04.8   94  Brendan Delaney, Gaykord         17          2

F 15-19

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     27:26.9    8:51.2   52  Emma Riddering, Novi             16         13
    2     50:24.1   16:15.5   14  Madison May, Lewiston            17         48

F 25-29

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     29:04.2    9:22.7   11  Jennifer Campbell, Howell        26         17
    2     47:26.4   15:18.2    9  Kassie Pedigo, Howell            28         41

M 30-34

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    -     18:40.4    6:01.4  103  Dave Smith, Gaylord              33          1
    1     24:50.5    8:00.8   72  eric woodcock, Detroit           32          5
    2     47:27.3   15:18.5   10  Michael Pedigo, Howell           30         42

F 30-34

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     25:13.0    8:08.1   46  Anna Ash, Johannesburg           33          6
    2     26:49.4    8:39.1   58  Michelle Cockey, Niles           34         11
    3     27:46.0    8:57.4   71  Lauren Scheich, Detroit          31         14
    4     33:54.0   10:56.1   48  Jamie Radebach, Webberville      33         28
    5     36:33.8   11:47.7   62  Elizabeth Phillips, Cypress      33         34
    6     52:50.4   17:02.7   63  Ashley Troumbly, Gaylord         33         52
    7     54:41.4   17:38.5   30  Alicia Williams, Johannesburg    34         59
    8   1:04:33.0   20:49.4   84  Alison Sklarczyk, Johannesburg   33         90

M 35-39

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     23:42.2    7:38.8   59  Vance Gawel, Gaylord             39          4
    2     29:48.0    9:36.8    6  Eric Riddering, Howell           38         19
    3     34:31.8   11:08.3  101  Keith Pfeifle, Williamston       36         30
    4   1:04:27.7   20:47.6   83  Ben Sklarczyk, Johannesburg      36         89

F 35-39

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     37:57.8   12:14.8  100  Julie Pfeifle, Williamston       36         37
    2     56:22.7   18:11.2   67  Amy Harjala, Johannesburg        38         66
    3   1:00:25.3   19:29.4   20  Rebecca Hatch, Lake Ann          39         86

M 40-44

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     49:20.2   15:54.9    2  Howard Paul, Grand Rapids        40         43
    2     52:50.4   17:02.7   64  Michael Troumbly, Gaylord        40         53
    3     56:19.5   18:10.2   76  Andrew Kaiser, Grand Rapids      42         65
    4     56:25.5   18:12.1   68  Kurt Harjala, Johannesburg       40         67

F 40-44

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     26:32.4    8:33.7   34  Lynn Fabbo, Gaylord              44         10
    2     33:34.2   10:49.7    1  Stacy Paul, Grand Rapids         40         26
    3     53:41.9   17:19.3   13  Hope May, Lewiston               43         56
    4     55:18.6   17:50.5   18  Maygon Malinowski, Jackson       40         60
    5     56:17.9   18:09.6   75  Gena Kaiser, Grand Rapids        42         64
    6     58:58.8   19:01.5   91  Craig Harjala, Findlay           44         76

M 45-49

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     27:55.5    9:00.5   49  Brian Riddering, Novi            46         15

F 45-49

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     49:20.2   15:54.9  102  Kathie Smith, Johannesburg       48         44
    2     53:06.6   17:07.9   50  Anne Riddering, Novi             45         54
    3     53:06.6   17:07.9    7  Michele Riddering, Howell        45         55

M 50-54

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     23:38.5    7:37.6   56  Thomas Stimpfel, Deford          50          3
    2     32:41.2   10:32.6   90  John Cox, Traverse City          53         21

F 50-54

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     32:07.9   10:21.9   54  Valeria Zimmerman, Ortonville    51         20
    2     35:28.4   11:26.6   12  Cheryl Laban, Comins             50         32
    3     59:37.1   19:13.9   21  Norah Hatch, Lake Ann             5         80
    4   1:00:03.5   19:22.4   22  Renee Campbell, Johannesburg     52         85
    5   1:08:18.5   22:02.1   42  Karin Beyer, Gaylord             51         93

M 55-59

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     27:13.8    8:47.0   82  Jon Williamson, Frederic         55         12
    2     34:06.8   11:00.3   87  Todd Sharrard, Gaylord           55         29
    3     59:04.5   19:03.4   99  William Smith, Gaylord           57         78

F 55-59

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     35:39.1   11:30.0   38  Lisa Arthur, Brightonrighton     56         33
    2     39:43.2   12:48.8   89  Dawn Gawel, Dansville            56         39
    3     49:20.2   15:54.9   97  Becky Cook, Gaylorf              57         45
    4     56:07.8   18:06.4   15  Kris Bullock, Bellaire           55         62
    5     58:52.3   18:59.5   96  Christine Holewinski, Gaylord    58         74
    6     59:15.9   19:07.1   98  Noreen Burzynski, Gaylord        55         79

M 60-64

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     32:57.4   10:37.9   57  Bob Jones, Mio                   63         23
    2     54:36.7   17:37.0  160  Craig Denholm, Kalkaska          62         58

F 60-64

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     50:20.6   16:14.4    5   Olivia   Line, Petal            64         47
    2     54:36.7   17:37.0   61  Susan Denholm, Kalkaska          64         57
    3     56:14.5   18:08.6   79  Bonnie Gawel, Hillman            64         63
    4     57:37.6   18:35.3   27  Darlene Hendrickson, Gaylord     64         70
    5   1:02:22.2   20:07.2   32  NANCY Sklarczyk, Johannesburg    65         88

M 65-69

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     36:50.8   11:53.2   88  Terry Gawel, Dansville           67         35
    2     57:37.6   18:35.3   28  John Hendrickson, Gaylord        66         72
    3     59:04.5   19:03.4   95  William Holewinski, Gaylord      69         77
    4   1:02:22.2   20:07.2   31  Donald Sklarczyk, Johannesburg   67         87

F 65-69

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     52:13.6   16:50.8   29  Sharon Roberts, Gaylord          68         51

M 70+

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     38:12.8   12:19.6   78  Gary Gawel, Hillman              70         38
    2     57:37.6   18:35.3   73  michael maddin, West Bloomfield  77         73
    3     58:53.4   18:59.8   70  Jerry Harjala, Johannesburg      75         75

F 70+

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     56:36.2   18:15.5   55  Mary Ann Krygier, Rochester      78         69
    2     57:37.6   18:35.3   74  donna maddin, West Bloomfield    72         71
    3   1:08:20.1   22:02.6   43  Dee Kuehlenthal, Gaylord         76         94

M Under 10

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     56:26.6   18:12.4   69  Abraham Harjala, Johannesburg     5         68
    2     59:57.9   19:20.6   26  Aiken Campbell, Johannesburg      3         84
    3   1:04:38.1   20:51.0   86  Dane Sklarczyk, Johannesburg      2         92

F Under 10

Place     Time       Pace    Bib#          Name, City              Age   Overall Place
    1     33:52.9   10:55.8   47  Paige Radebach, Webberville       8         27
    2     50:29.6   16:17.3    4  Anna Paul, Grand Rapids           9         49
    3     59:47.8   19:17.3   23  Aurora Campbell, Johannesburg     6         81
    4     59:48.9   19:17.7   24  Adison Campbell, Johannesburg     5         82
    5     59:51.3   19:18.5   25  Aspyn Campbell, Johannesburg      5         83
    6   1:04:35.6   20:50.2   85  Morgan Sklarczyk, Johannesburg    4         91

Timing and scoring provided by www.5Kevents.org