Smile 5k

July 4, 2016

Preliminary (unofficial) results, posted July 4, 2016, 05:44 PM

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Division/Place  Sex/Place
    1     21:21.4    6:53.4  318  Briana Hay, Chelsea                     15     - / F 15-19      1 / M
    2     22:24.3    7:13.6  304  Dan Smith, Gaylord                      51     1 / M 50-54      2 / M
    3     23:13.9    7:29.6  303  Daniel Smith, Gaylord                   11     1 / M 10-14      3 / M
    4     23:35.6    7:36.6  314  Carson Orr                              15     1 / M 15-19      4 / M
    5     23:51.8    7:41.9  319  Michael Hay, Chelsea                    42     1 / M 40-44      5 / M
    6     24:03.1    7:45.5  328  Dane Williams                           33     1 / M 30-34      6 / M
    7     24:57.0    8:02.9  323  Kenny  Burgett                          31     2 / M 30-34      7 / M
    8     24:59.8    8:03.8  216  Riddering Nathan, Novi                  12     2 / M 10-14      8 / M
    9     25:23.7    8:11.5  231  Johnson Benjamin, Atlanta               27     1 / M 25-29      9 / M
   10     25:37.8    8:16.1  171  Townsend Sydney, JOHANNESBURG           13     - / F 10-14      1 / F
   11     25:45.9    8:18.7  301  Destiny Sherbonda, Lewiston             15     1 / F 15-19      2 / F
   12     25:54.3    8:21.4  218  Riddering Emma, Novi                    15     2 / F 15-19      3 / F
   13     26:11.1    8:26.8  222  Fabbo Lynn, Gaylord                     43     1 / F 40-44      4 / F
   14     26:51.6    8:39.9  219  Riddering Brian, Novi                   45     1 / M 45-49     10 / M
   15     27:12.0    8:46.5  242  Schreiber Bridget, Land O Lakes         30     1 / F 30-34      5 / F
   16     27:34.9    8:53.8  250  Jon Williamson                          64     1 / M 60+       11 / M
   17     27:53.5    8:59.8  194  Goodspeed-Chadwick Julie, Indianapolis  38     1 / F 35-39      6 / F
   18     28:16.1    9:07.1  217  Riddering Elizabeth, Novi               13     1 / F 10-14      7 / F
   19     28:23.9    9:09.6  302  Jen Sherbonda, Lewiston                 39     2 / F 35-39      8 / F
   20     29:00.8    9:21.5  205  Rubley Kramer Chelsea, Johannesburg     32     2 / F 30-34      9 / F
   21     29:33.3    9:32.0  232  Campbell Jennifer, Grand Rapids         25     1 / F 25-29     10 / F
   22     29:38.2    9:33.6  220  Riddering  Lee, Lansing                 41     2 / M 40-44     12 / M
   23     29:40.4    9:34.3  313  Calvin Zipper, Houston                  16     2 / M 15-19     13 / M
   24     30:06.6    9:42.8  221  Riddering Eric, Howell                  37     1 / M 35-39     14 / M
   25     30:23.3    9:48.2  241  Schreiber Jason, Land O Lakes           31     3 / M 30-34     15 / M
   26     30:52.8    9:57.7  306  Anna Ash, Joburg                        32     3 / F 30-34     11 / F
   27     31:13.9   10:04.5  164  Lyon Cyndi, Saline                      42     2 / F 40-44     12 / F
   28     31:16.6   10:05.4  195  Chadwick Keith, Indianapolis            43     3 / M 40-44     16 / M
   29     31:43.8   10:14.1  228  Johnson Joey, Atlanta                   34     4 / F 30-34     13 / F
   30     32:03.3   10:20.4  322  Megan McKown                            31     5 / F 30-34     14 / F
   31     33:19.3   10:44.9  172  Townsend Luke, JOHANNESBURG             39     2 / M 35-39     17 / M
   32     33:20.9   10:45.5  224  Noa Melissa, Gaylord                    34     6 / F 30-34     15 / F
   33     33:30.8   10:48.6  327                                                                     
   34     33:35.1   10:50.0  165  Losaw Nichole, Vanderbilt               34     7 / F 30-34     16 / F
   35     34:08.0   11:00.6  223  Noa Trevor, Gaylord                     10     - / M Under 10  18 / M
   36     34:11.1   11:01.7  151  Soderquist Matthew, Waters              34     4 / M 30-34     19 / M
   37     34:51.8   11:14.8  226  Gunderson Danika, Gaylord                9     - / F Under 10  17 / F
   38     35:03.1   11:18.4  316  Marty Orr                               46     2 / M 45-49     20 / M
   39     35:44.3   11:31.7  230  Steffensmeier Annie, Atlanta            33     8 / F 30-34     18 / F
   40     35:50.4   11:33.7  229  Smith Becky, Atlanta                    30     9 / F 30-34     19 / F
   41     36:00.7   11:37.0  148  Campbell  Cordel, Johannesburg          12     3 / M 10-14     21 / M
   42     36:17.7   11:42.5  183  Arthur Lisa, Brighton                   55     1 / F 55-59     20 / F
   43     37:38.0   12:08.4  192  Bandt Sandy, Gaylord                    47     1 / F 45-49     21 / F
   44     38:10.9   12:19.0  315  Tina Orr                                46     2 / F 45-49     22 / F
   45     38:43.9   12:29.7  169  Marben Emma, Gaylord                     8     - / F Under 10  23 / F
   46     38:45.5   12:30.2  167  Marben Beth, Gaylord                    35     3 / F 35-39     24 / F
   47     38:58.3   12:34.3  162  Love Theresa, Johannesburg              35     4 / F 35-39     25 / F
   48     39:39.0   12:47.4  311  Carlee Campbell, Juburg                 11     2 / F 10-14     26 / F
   49     39:43.0   12:48.7  170  Townsend Sophia, JOHANNESBURG           10     3 / F 10-14     27 / F
   50     39:44.7   12:49.3  173  Townsend Becky, Johannesburg            37     5 / F 35-39     28 / F
   51     40:20.6   13:00.8  305  Ellen Skereak, Dearborn                 64     1 / F 60+       29 / F
   52     41:47.5   13:28.9  184  Milewski Julie, Atlanta                 48     3 / F 45-49     30 / F
   53     41:56.9   13:31.9  185  Cadwallader Heidi, Atlanta              50     1 / F 50-54     31 / F
   54     41:59.8   13:32.8  158  Humenik Maggie , Allen Park             25     2 / F 25-29     32 / F
   55     43:09.2   13:55.2  175  Ochoa Ashley, Gaylord                   31    10 / F 30-34     33 / F
   56     46:43.8   15:04.5  225  Troumbly  Michael, Gaylord              39     3 / M 35-39     22 / M
   57     46:45.2   15:04.9  227  Troumbly Ashley, Gaylord                33    11 / F 30-34     34 / F
   58     49:06.7   15:50.5  179  Jannenga Jane, Lowell                   39     6 / F 35-39     35 / F
   59     49:07.9   15:50.9  180  Kotwicki Jen, Grand Blanc               41     3 / F 40-44     36 / F
   60     49:10.7   15:51.8  168  Marben Jacob, Gaylord                    6     - / M Under 10  23 / M
   61     49:12.9   15:52.5  166  Marben Tom, Gaylord                     35     4 / M 35-39     24 / M
   62     49:53.5   16:05.6  330  Kim Smith, Gaylord                      51     2 / F 50-54     37 / F
   63     51:46.8   16:42.2  198  Davern James, Gaylord                   12     4 / M 10-14     25 / M
   64     52:42.2   17:00.1  145  Dahlgren Katie, Atlanta                 57     2 / F 55-59     38 / F
   65     52:44.1   17:00.7  189  Herold Gretchen, Atlanta                53     3 / F 50-54     39 / F
   66     52:46.5   17:01.5  161  Eckstein Terri, Gaylord                 53     4 / F 50-54     40 / F
   67     53:27.8   17:14.8  321  Michael Smith, Joburg                   50     2 / M 50-54     26 / M
   68     53:29.2   17:15.2  325  Sally  Nowak                            50     5 / F 50-54     41 / F
   69     53:38.0   17:18.1  320  Kathie Smith                            47     4 / F 45-49     27 / M
   70     54:25.7   17:33.5  329  Janet Fox                               50     6 / F 50-54     42 / F
   71     54:27.6   17:34.1  152  Fox Ava, Orion Township                 10     4 / F 10-14     43 / F
   72     54:33.5   17:36.0  163  Keyser Jackie, Johannesburg             54     7 / F 50-54     44 / F
   73     54:41.7   17:38.6  149  Kwapis Janice, Fort Wayne               55     3 / F 55-59     45 / F
   74     55:08.8   17:47.4  239  Westfall Ruth, Kalamazoo                48     5 / F 45-49     46 / F
   75     57:44.6   18:37.6  238  Westfall Susan , Kalamazoo              68     2 / F 60+       47 / F
   76     59:01.6   19:02.5  212  Burzynski Noreen, Gaylord               55     4 / F 55-59     48 / F
   77     59:04.2   19:03.3  214  Holewinski Chris, Gaylord               57     5 / F 55-59     49 / F
   78     59:05.9   19:03.8  324  Bill Smith, Gaylord                     56     1 / M 55-59     28 / M
   79     59:08.1   19:04.6  213  Holewinski Bill, Gaylord                68     2 / M 60+       29 / M
   80   1:00:16.3   19:26.5  236  Harjala Kurt, Johannesburg              39     5 / M 35-39     30 / M
   81   1:00:18.5   19:27.2  237  Harjala Amy, Johannesburg               37     7 / F 35-39     50 / F
   82   1:00:26.6   19:29.9  235  Harjala Abraham, Johannesburg            4     - / M Under 10  31 / M
   83   1:04:25.6   20:47.0  249  Jerry Harjala                           75     3 / M 60+       32 / M
   84   1:05:17.7   21:03.8  201  Van dyck Pam, Grand rapids              67     3 / F 60+       51 / F
   85   1:05:32.7   21:08.6  197  Davern Ian, Gaylord                      9     - / M Under 10  33 / M
   86   1:05:57.4   21:16.6  155  Hendrickson Jonathan, Gaylord           40     4 / M 40-44     34 / M
   87   1:06:01.1   21:17.8  160  Hendrickson Darlene, Gaylord            64     4 / F 60+       52 / F
   88   1:06:17.3   21:23.0  159  Hendrickson John, Gaylord               65     4 / M 60+       35 / M
   89   1:06:19.6   21:23.7  153  Hendrickson Reed, Gaylord                4     - / M Under 10  36 / M
   90   1:06:25.3   21:25.6  156  Szymanski Melissa, Johannesburgq        49     6 / F 45-49     53 / F
   91   1:06:25.3   21:25.6  154  Hendrickson Jennifer, Gaylord           43     4 / F 40-44     54 / F
   92   1:09:09.3   22:18.5  188  Herold Steve, Atlanta                   57     2 / M 55-59     37 / M
   93   1:09:13.8   22:19.9  186  Ammond Rose, West Branch                65     5 / F 60+       55 / F
   94   1:09:15.8   22:20.6  187  Kaiser Nancy, Atlanta                   62     6 / F 60+       56 / F

Male

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     21:21.4    6:53.4  318  Briana Hay, Chelsea                     15          1
    2     22:24.3    7:13.6  304  Dan Smith, Gaylord                      51          2
    3     23:13.9    7:29.6  303  Daniel Smith, Gaylord                   11          3
    4     23:35.6    7:36.6  314  Carson Orr                              15          4
    5     23:51.8    7:41.9  319  Michael Hay, Chelsea                    42          5
    6     24:03.1    7:45.5  328  Dane Williams                           33          6
    7     24:57.0    8:02.9  323  Kenny  Burgett                          31          7
    8     24:59.8    8:03.8  216  Riddering Nathan, Novi                  12          8
    9     25:23.7    8:11.5  231  Johnson Benjamin, Atlanta               27          9
   10     26:51.6    8:39.9  219  Riddering Brian, Novi                   45         14
   11     27:34.9    8:53.8  250  Jon Williamson                          64         16
   12     29:38.2    9:33.6  220  Riddering  Lee, Lansing                 41         22
   13     29:40.4    9:34.3  313  Calvin Zipper, Houston                  16         23
   14     30:06.6    9:42.8  221  Riddering Eric, Howell                  37         24
   15     30:23.3    9:48.2  241  Schreiber Jason, Land O Lakes           31         25
   16     31:16.6   10:05.4  195  Chadwick Keith, Indianapolis            43         28
   17     33:19.3   10:44.9  172  Townsend Luke, JOHANNESBURG             39         31
   18     34:08.0   11:00.6  223  Noa Trevor, Gaylord                     10         35
   19     34:11.1   11:01.7  151  Soderquist Matthew, Waters              34         36
   20     35:03.1   11:18.4  316  Marty Orr                               46         38
   21     36:00.7   11:37.0  148  Campbell  Cordel, Johannesburg          12         41
   22     46:43.8   15:04.5  225  Troumbly  Michael, Gaylord              39         56
   23     49:10.7   15:51.8  168  Marben Jacob, Gaylord                    6         60
   24     49:12.9   15:52.5  166  Marben Tom, Gaylord                     35         61
   25     51:46.8   16:42.2  198  Davern James, Gaylord                   12         63
   26     53:27.8   17:14.8  321  Michael Smith, Joburg                   50         67
   27     53:38.0   17:18.1  320  Kathie Smith                            47         69
   28     59:05.9   19:03.8  324  Bill Smith, Gaylord                     56         78
   29     59:08.1   19:04.6  213  Holewinski Bill, Gaylord                68         79
   30   1:00:16.3   19:26.5  236  Harjala Kurt, Johannesburg              39         80
   31   1:00:26.6   19:29.9  235  Harjala Abraham, Johannesburg            4         82
   32   1:04:25.6   20:47.0  249  Jerry Harjala                           75         83
   33   1:05:32.7   21:08.6  197  Davern Ian, Gaylord                      9         85
   34   1:05:57.4   21:16.6  155  Hendrickson Jonathan, Gaylord           40         86
   35   1:06:17.3   21:23.0  159  Hendrickson John, Gaylord               65         88
   36   1:06:19.6   21:23.7  153  Hendrickson Reed, Gaylord                4         89
   37   1:09:09.3   22:18.5  188  Herold Steve, Atlanta                   57         92

Female

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     25:37.8    8:16.1  171  Townsend Sydney, JOHANNESBURG           13         10
    2     25:45.9    8:18.7  301  Destiny Sherbonda, Lewiston             15         11
    3     25:54.3    8:21.4  218  Riddering Emma, Novi                    15         12
    4     26:11.1    8:26.8  222  Fabbo Lynn, Gaylord                     43         13
    5     27:12.0    8:46.5  242  Schreiber Bridget, Land O Lakes         30         15
    6     27:53.5    8:59.8  194  Goodspeed-Chadwick Julie, Indianapolis  38         17
    7     28:16.1    9:07.1  217  Riddering Elizabeth, Novi               13         18
    8     28:23.9    9:09.6  302  Jen Sherbonda, Lewiston                 39         19
    9     29:00.8    9:21.5  205  Rubley Kramer Chelsea, Johannesburg     32         20
   10     29:33.3    9:32.0  232  Campbell Jennifer, Grand Rapids         25         21
   11     30:52.8    9:57.7  306  Anna Ash, Joburg                        32         26
   12     31:13.9   10:04.5  164  Lyon Cyndi, Saline                      42         27
   13     31:43.8   10:14.1  228  Johnson Joey, Atlanta                   34         29
   14     32:03.3   10:20.4  322  Megan McKown                            31         30
   15     33:20.9   10:45.5  224  Noa Melissa, Gaylord                    34         32
   16     33:35.1   10:50.0  165  Losaw Nichole, Vanderbilt               34         34
   17     34:51.8   11:14.8  226  Gunderson Danika, Gaylord                9         37
   18     35:44.3   11:31.7  230  Steffensmeier Annie, Atlanta            33         39
   19     35:50.4   11:33.7  229  Smith Becky, Atlanta                    30         40
   20     36:17.7   11:42.5  183  Arthur Lisa, Brighton                   55         42
   21     37:38.0   12:08.4  192  Bandt Sandy, Gaylord                    47         43
   22     38:10.9   12:19.0  315  Tina Orr                                46         44
   23     38:43.9   12:29.7  169  Marben Emma, Gaylord                     8         45
   24     38:45.5   12:30.2  167  Marben Beth, Gaylord                    35         46
   25     38:58.3   12:34.3  162  Love Theresa, Johannesburg              35         47
   26     39:39.0   12:47.4  311  Carlee Campbell, Juburg                 11         48
   27     39:43.0   12:48.7  170  Townsend Sophia, JOHANNESBURG           10         49
   28     39:44.7   12:49.3  173  Townsend Becky, Johannesburg            37         50
   29     40:20.6   13:00.8  305  Ellen Skereak, Dearborn                 64         51
   30     41:47.5   13:28.9  184  Milewski Julie, Atlanta                 48         52
   31     41:56.9   13:31.9  185  Cadwallader Heidi, Atlanta              50         53
   32     41:59.8   13:32.8  158  Humenik Maggie , Allen Park             25         54
   33     43:09.2   13:55.2  175  Ochoa Ashley, Gaylord                   31         55
   34     46:45.2   15:04.9  227  Troumbly Ashley, Gaylord                33         57
   35     49:06.7   15:50.5  179  Jannenga Jane, Lowell                   39         58
   36     49:07.9   15:50.9  180  Kotwicki Jen, Grand Blanc               41         59
   37     49:53.5   16:05.6  330  Kim Smith, Gaylord                      51         62
   38     52:42.2   17:00.1  145  Dahlgren Katie, Atlanta                 57         64
   39     52:44.1   17:00.7  189  Herold Gretchen, Atlanta                53         65
   40     52:46.5   17:01.5  161  Eckstein Terri, Gaylord                 53         66
   41     53:29.2   17:15.2  325  Sally  Nowak                            50         68
   42     54:25.7   17:33.5  329  Janet Fox                               50         70
   43     54:27.6   17:34.1  152  Fox Ava, Orion Township                 10         71
   44     54:33.5   17:36.0  163  Keyser Jackie, Johannesburg             54         72
   45     54:41.7   17:38.6  149  Kwapis Janice, Fort Wayne               55         73
   46     55:08.8   17:47.4  239  Westfall Ruth, Kalamazoo                48         74
   47     57:44.6   18:37.6  238  Westfall Susan , Kalamazoo              68         75
   48     59:01.6   19:02.5  212  Burzynski Noreen, Gaylord               55         76
   49     59:04.2   19:03.3  214  Holewinski Chris, Gaylord               57         77
   50   1:00:18.5   19:27.2  237  Harjala Amy, Johannesburg               37         81
   51   1:05:17.7   21:03.8  201  Van dyck Pam, Grand rapids              67         84
   52   1:06:01.1   21:17.8  160  Hendrickson Darlene, Gaylord            64         87
   53   1:06:25.3   21:25.6  156  Szymanski Melissa, Johannesburgq        49         90
   54   1:06:25.3   21:25.6  154  Hendrickson Jennifer, Gaylord           43         91
   55   1:09:13.8   22:19.9  186  Ammond Rose, West Branch                65         93
   56   1:09:15.8   22:20.6  187  Kaiser Nancy, Atlanta                   62         94

M 10-14

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     23:13.9    7:29.6  303  Daniel Smith, Gaylord                   11          3
    2     24:59.8    8:03.8  216  Riddering Nathan, Novi                  12          8
    3     36:00.7   11:37.0  148  Campbell  Cordel, Johannesburg          12         41
    4     51:46.8   16:42.2  198  Davern James, Gaylord                   12         63

F 10-14

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    -     25:37.8    8:16.1  171  Townsend Sydney, JOHANNESBURG           13         10
    1     28:16.1    9:07.1  217  Riddering Elizabeth, Novi               13         18
    2     39:39.0   12:47.4  311  Carlee Campbell, Juburg                 11         48
    3     39:43.0   12:48.7  170  Townsend Sophia, JOHANNESBURG           10         49
    4     54:27.6   17:34.1  152  Fox Ava, Orion Township                 10         71

M 15-19

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     23:35.6    7:36.6  314  Carson Orr                              15          4
    2     29:40.4    9:34.3  313  Calvin Zipper, Houston                  16         23

F 15-19

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    -     21:21.4    6:53.4  318  Briana Hay, Chelsea                     15          1
    1     25:45.9    8:18.7  301  Destiny Sherbonda, Lewiston             15         11
    2     25:54.3    8:21.4  218  Riddering Emma, Novi                    15         12

M 25-29

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     25:23.7    8:11.5  231  Johnson Benjamin, Atlanta               27          9

F 25-29

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     29:33.3    9:32.0  232  Campbell Jennifer, Grand Rapids         25         21
    2     41:59.8   13:32.8  158  Humenik Maggie , Allen Park             25         54

M 30-34

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     24:03.1    7:45.5  328  Dane Williams                           33          6
    2     24:57.0    8:02.9  323  Kenny  Burgett                          31          7
    3     30:23.3    9:48.2  241  Schreiber Jason, Land O Lakes           31         25
    4     34:11.1   11:01.7  151  Soderquist Matthew, Waters              34         36

F 30-34

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     27:12.0    8:46.5  242  Schreiber Bridget, Land O Lakes         30         15
    2     29:00.8    9:21.5  205  Rubley Kramer Chelsea, Johannesburg     32         20
    3     30:52.8    9:57.7  306  Anna Ash, Joburg                        32         26
    4     31:43.8   10:14.1  228  Johnson Joey, Atlanta                   34         29
    5     32:03.3   10:20.4  322  Megan McKown                            31         30
    6     33:20.9   10:45.5  224  Noa Melissa, Gaylord                    34         32
    7     33:35.1   10:50.0  165  Losaw Nichole, Vanderbilt               34         34
    8     35:44.3   11:31.7  230  Steffensmeier Annie, Atlanta            33         39
    9     35:50.4   11:33.7  229  Smith Becky, Atlanta                    30         40
   10     43:09.2   13:55.2  175  Ochoa Ashley, Gaylord                   31         55
   11     46:45.2   15:04.9  227  Troumbly Ashley, Gaylord                33         57

M 35-39

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     30:06.6    9:42.8  221  Riddering Eric, Howell                  37         24
    2     33:19.3   10:44.9  172  Townsend Luke, JOHANNESBURG             39         31
    3     46:43.8   15:04.5  225  Troumbly  Michael, Gaylord              39         56
    4     49:12.9   15:52.5  166  Marben Tom, Gaylord                     35         61
    5   1:00:16.3   19:26.5  236  Harjala Kurt, Johannesburg              39         80

F 35-39

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     27:53.5    8:59.8  194  Goodspeed-Chadwick Julie, Indianapolis  38         17
    2     28:23.9    9:09.6  302  Jen Sherbonda, Lewiston                 39         19
    3     38:45.5   12:30.2  167  Marben Beth, Gaylord                    35         46
    4     38:58.3   12:34.3  162  Love Theresa, Johannesburg              35         47
    5     39:44.7   12:49.3  173  Townsend Becky, Johannesburg            37         50
    6     49:06.7   15:50.5  179  Jannenga Jane, Lowell                   39         58
    7   1:00:18.5   19:27.2  237  Harjala Amy, Johannesburg               37         81

M 40-44

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     23:51.8    7:41.9  319  Michael Hay, Chelsea                    42          5
    2     29:38.2    9:33.6  220  Riddering  Lee, Lansing                 41         22
    3     31:16.6   10:05.4  195  Chadwick Keith, Indianapolis            43         28
    4   1:05:57.4   21:16.6  155  Hendrickson Jonathan, Gaylord           40         86

F 40-44

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     26:11.1    8:26.8  222  Fabbo Lynn, Gaylord                     43         13
    2     31:13.9   10:04.5  164  Lyon Cyndi, Saline                      42         27
    3     49:07.9   15:50.9  180  Kotwicki Jen, Grand Blanc               41         59
    4   1:06:25.3   21:25.6  154  Hendrickson Jennifer, Gaylord           43         91

M 45-49

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     26:51.6    8:39.9  219  Riddering Brian, Novi                   45         14
    2     35:03.1   11:18.4  316  Marty Orr                               46         38

F 45-49

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     37:38.0   12:08.4  192  Bandt Sandy, Gaylord                    47         43
    2     38:10.9   12:19.0  315  Tina Orr                                46         44
    3     41:47.5   13:28.9  184  Milewski Julie, Atlanta                 48         52
    4     53:38.0   17:18.1  320  Kathie Smith                            47         69
    5     55:08.8   17:47.4  239  Westfall Ruth, Kalamazoo                48         74
    6   1:06:25.3   21:25.6  156  Szymanski Melissa, Johannesburgq        49         90

M 50-54

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     22:24.3    7:13.6  304  Dan Smith, Gaylord                      51          2
    2     53:27.8   17:14.8  321  Michael Smith, Joburg                   50         67

F 50-54

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     41:56.9   13:31.9  185  Cadwallader Heidi, Atlanta              50         53
    2     49:53.5   16:05.6  330  Kim Smith, Gaylord                      51         62
    3     52:44.1   17:00.7  189  Herold Gretchen, Atlanta                53         65
    4     52:46.5   17:01.5  161  Eckstein Terri, Gaylord                 53         66
    5     53:29.2   17:15.2  325  Sally  Nowak                            50         68
    6     54:25.7   17:33.5  329  Janet Fox                               50         70
    7     54:33.5   17:36.0  163  Keyser Jackie, Johannesburg             54         72

M 55-59

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     59:05.9   19:03.8  324  Bill Smith, Gaylord                     56         78
    2   1:09:09.3   22:18.5  188  Herold Steve, Atlanta                   57         92

F 55-59

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     36:17.7   11:42.5  183  Arthur Lisa, Brighton                   55         42
    2     52:42.2   17:00.1  145  Dahlgren Katie, Atlanta                 57         64
    3     54:41.7   17:38.6  149  Kwapis Janice, Fort Wayne               55         73
    4     59:01.6   19:02.5  212  Burzynski Noreen, Gaylord               55         76
    5     59:04.2   19:03.3  214  Holewinski Chris, Gaylord               57         77

M 60+

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     27:34.9    8:53.8  250  Jon Williamson                          64         16
    2     59:08.1   19:04.6  213  Holewinski Bill, Gaylord                68         79
    3   1:04:25.6   20:47.0  249  Jerry Harjala                           75         83
    4   1:06:17.3   21:23.0  159  Hendrickson John, Gaylord               65         88

F 60+

Place     Time       Pace    Bib#              Name, City                 Age   Overall Place
    1     40:20.6   13:00.8  305  Ellen Skereak, Dearborn                 64         51
    2     57:44.6   18:37.6  238  Westfall Susan , Kalamazoo              68         75
    3   1:05:17.7   21:03.8  201  Van dyck Pam, Grand rapids              67         84
    4   1:06:01.1   21:17.8  160  Hendrickson Darlene, Gaylord            64         87
    5   1:09:13.8   22:19.9  186  Ammond Rose, West Branch                65         93
    6   1:09:15.8   22:20.6  187  Kaiser Nancy, Atlanta                   62         94

Timing and scoring provided by www.5Kevents.org